Czym dysponuje polski żołnierz w dobie konfliktów jakie mają i mogą mieć miejsce w pierwszych dekadach XXI w?
A na co może liczyć? Więc w zakresie sprzętu pancernego mamy: nieco PT-91, trochę T-72, potem mamy BWP-1 z garstką BWR-1, i jaskółkę nadziei w postaci KTO Rosomak. potem mamy broń wsparcia - jaką jest moździerz kal. 120 mm wz 1938 i jego mniejszy brat kal 82 mm. oba pamiętają wojnę i żeby mogły strzelać potrzebne są badania metaloskopijne, żeby przy strzale nie rozpadła się raniąc obsługę.
potem kbkg wz. 74 - popularny Pallad podwieszony pod lufą kbk AKM, idąc poprzez km PKM i jego odmiany kończąc na kbk AKMS/Ł. tylko części jednostek ma kbks wz 96 Beryl i odpowiednio jako broń zespołową UKM 2000. plącze się też dużo pistoletów maszynowych Pm 84P dla załóg wozów bojowych i obsług RPG. no i on sam - stary RPG-7W z równie starą amunicją. a nasz batalion zmechanizowany z tym całym sprzętem i archaicznym oporządzeniem, ma wspierać NATO-wskich kolegów, lub tym bardziej bronić naszej głównie wschodniej granicy.... Niby jak? Kiedy prawda jest taka że pancerne jednostki Białorusi w razie konfliktu są w stanie w 24 h opanować prawobrzeżną Warszawę a może i nawet cały jej obszar? Ale o tym kiedy indziej..
A na co może liczyć? Więc w zakresie sprzętu pancernego mamy: nieco PT-91, trochę T-72, potem mamy BWP-1 z garstką BWR-1, i jaskółkę nadziei w postaci KTO Rosomak. potem mamy broń wsparcia - jaką jest moździerz kal. 120 mm wz 1938 i jego mniejszy brat kal 82 mm. oba pamiętają wojnę i żeby mogły strzelać potrzebne są badania metaloskopijne, żeby przy strzale nie rozpadła się raniąc obsługę.
potem kbkg wz. 74 - popularny Pallad podwieszony pod lufą kbk AKM, idąc poprzez km PKM i jego odmiany kończąc na kbk AKMS/Ł. tylko części jednostek ma kbks wz 96 Beryl i odpowiednio jako broń zespołową UKM 2000. plącze się też dużo pistoletów maszynowych Pm 84P dla załóg wozów bojowych i obsług RPG. no i on sam - stary RPG-7W z równie starą amunicją. a nasz batalion zmechanizowany z tym całym sprzętem i archaicznym oporządzeniem, ma wspierać NATO-wskich kolegów, lub tym bardziej bronić naszej głównie wschodniej granicy.... Niby jak? Kiedy prawda jest taka że pancerne jednostki Białorusi w razie konfliktu są w stanie w 24 h opanować prawobrzeżną Warszawę a może i nawet cały jej obszar? Ale o tym kiedy indziej..
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz